Terapie naturalne

Żywię wielki szacunek do otaczającego mnie świata: Ludzi i Naszej Planety, Ziemi. Swoim działaniem staram się przywrócić równowagę pomiędzy tym, co naturalne i co nieuniknione. Dlatego wykorzystuję wiedzę akademicką w praktyce terapeutycznej.

Zakres mojej działalności naturoterapeutycznej to: terapia dźwiękiem, hortiterapia czyli terapeutyczna uprawa ogrodu, terapia manualna: masaż klasyczny, drenaż limfatyczny i refleksologia stóp i dłoni, reiki.

Poniżej opisuję ich wpływ na zdrowie człowieka.

TERAPIA DŹWIĘKIEM

Terapia lub masaż dźwiękiem mis, dzwonków i gongów została opracowana w latach 70 – tych XX wieku przez niemieckiego fizyka Petera Hess’a. Instrumenty te poprzez odpowiedni kształt i zastosowane materiały, uderzone wydają dźwięki o częstotliwościach współgrających z częstotliwościami drgań ciała ludzkiego. Badania Petera Hess’a są kontynuowane przez Polaków pp. Portalskich, którzy dowiedli, że:

“..terapia misami dźwiękowymi sprzyja: poprawie pracy komórek, wpływa pozytywnie na wewnątrzkomórkowe procesy metaboliczne oraz procesy oddychania wewnątrzkomórkowego. Odpowiednio dobrane fale dźwiękowe przyczyniają się również do poprawy funkcjonowania krwiobiegu i krążenia produktów przemiany materii, gazów i substancji oddechowych w naczyniach włosowatych. Działanie dźwięku przyczynia się do niwelowania bólu, ułatwia usuwanie toksyn z organizmu, przyspiesza regenerację tkanek i zmniejszenia napięcie mięśni. Badania, że dzięki rezonansowi poszczególnych fal dźwiękowych (generowanych przez terapeutyczne misy dźwiękowe) z falami dźwiękowymi organizmu ludzkiego, terapia dźwiękiem wpływa pozytywnie również na aspekty psychiczne, a więc: zmniejszenie poziomu stresu (nawet o 90 proc.), odczuwanego lęku, wzrost motywacji do życia (u 80 proc. badanych) i ogólną poprawę samopoczucia uczestników terapii. (…) W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność przede wszystkim w ramach walki ze stresem i w celach relaksacyjnych, ale również w pedagogice, resocjalizacji oraz w psychiatrii. Rehabilitacja przy pomocy mis dźwiękowych pomaga osobom z depresją, nerwicą i schizofrenią.” za: portal.abczdrowie

Podczas masaż misami terapeutycznymi Klient/ka leży w ubraniu, wygodnie na brzuchu i następnie na plecach, na ciele są stawiane misy w które terapeuta uderza filcowymi pałkami.

HORTITERAPIA

Chociaż mało znana, hortiterapia praktykowana była już w starożytności jako wspomaganie leczenia chorób psychicznych. Jest to specyficzne podejście do uprawy ogrodu, nadające jej, oprócz praktycznego, aspekty edukacyjne, socjoterapeutyczne, duchowe, społecznościotwórcze oraz wspierające rozwój fizyczny, a przede wszystkim sensoryczny. Nie należy mylić hortiterapii z fitoterapią czyli terapią roślinami.

Sposoby pobudzania zmysłów podczas uprawy ogrodu: dotyk – przez kontakt z różnymi fakturami (ziemia, liście, kwiaty, narzędzia itd); węch – wdychanie zapachów roślin, ziemi; wzrok – obserwacja zmienności przyrody, patrzenie blisko-daleko, oddziaływanie kolorów; słuch – szelest liści, wiatru, śpiew ptaków; równowaga – konieczność częstych zmian pozycji; priopercepcja – kontrola wzrokowo-ruchowa i napięcia mięśniowego; magnetopercepcja – orientacja w terenie.

Zajęcia hortiterapeutyczne przeprowadzam dla grup zorganizowanych, dostosowując je do wieku, potrzeb i zainteresowań. Mam dużą praktykę pracy z dziećmi, nabytą podczas prowadzenia ogrodu edukacyjnego w Parku Kazimierzowskim w Warszawie oraz współpracy z przedszkolami. Spotkania mogą odbywac się w terenie i w pomieszczeniu.

Zapraszam do współpracy i odwiedzenia strony “Vididarium – edukacja i terapia ogrodem”

TERAPIA MANUALNA

Masaż klasyczny łączy relaks i odprężenie z działaniem leczniczym.

Celem masażu klasycznego jest poprawa przepływu krwi, a w efekcie zmniejszenie napięcia mięśniowego, co w efekcie stymuluje bądź koi układ nerwowy oraz przyspiesza gojenie się tkanek.

Masaż klasyczny:zmniejsza napięcie i sztywność mięśni, łagodzi i eliminuje stres, poprawia elastyczność stawów, ułatwia oddychanie, pozytywnie wpływa na kondycję skóry, koryguje postawę, przyspiesza gojenie urazów tkanek miękkich takich jak skręcenia, uspokaja, pozytywnie wpływa na samopoczucie.

Przeprowadza się go bezpośrednio na ciele pacjentki/ta.

Refleksologia stóp i/lub dłoni – akupresura

Akupresura ma głównie działanie oczyszczające, odblokowujące przepływ energii i przeciwbólowe. Zabieg ten polega na uciskaniu ściśle określonych miejsc na stopach i dłoniach odpowiadających poszczególnym organom. Jest całkowicie bezinwazyjny i sprawdzony przez tysiące lat.

REIKI

Reiki za pomocą przepływu uniwersalnej energii udrażnia kanały energetyczne, pobudza siły życiowe i twórcze działania. Dokonuje tego osoba inicjowana przez mistrza, który musi określić swoją drogę rozwoju i wskazać linię mistrzów, począwszy od Mikado Usui – twórcy naukowego stowarzyszenia uzdrawiania naukowego  Usui-reiki-ryōhō-gakkai.

Zabieg odbywa się poprzez nakładanie rąk w odpowiednich miejscach i w określonej sekwencji. Osoba, której jest przekazywane reiki leży ubrana.